LITERATURA

Zbornika radova „Lov i organizacija lovaca u crnogorskoj prijestonici Cetinju“

Izdavač: Lovačko društvo „Cetinje“
Za izdavača: Nikola Marković, predsjednik;
Odgovorni urednik: Luka Milunović;
Lektura i korektura: Jelena Šušanj i saradnici;
Prevod rezimea: Sandra Vujović;
Korica: Anđelo Marcano;
Kompjuterska obrada: DAUS – Cetinje
Tiraž: 500 primjeraka
Štampa: IVPE - Cetinje
Stručna publikacija  „Lov i organizacija lovaca  u crnogorskoj prijestonici Cetinju, upriličena povodom osamdeset godina postojanja najstarijeg crnogorskog lovačkog društva - Lovačkog društva „Cetinje“ izašla iz štampe  krajem 2005. godine.
           

Dvadesetog decembra 2005. godine  u «Grand» hotelu  na Cetinju promovisan je  Zbornik radova – Lov i organizacija lovaca u Crnogorskoj prijestonici Cetinju.
Na ovom skupu autori publikovanih radova izložili su  osnovne teze iz svog rada.
 

Mr Milutin Simović
Uvodna riječ

Teme

1.  Akademik dr Dušan J. Martinović
Saobraćajno-geografski položaj Cetinja i fizičko-geografske osobine njegove okoline

2.  Ana Pavićević
Šumske površine  i flora Cetinja;

3.  Sanja Kaluđerović
Fauna na području Prijestonice;

4.  Slobodan Leković, spec. iz oblasti turizma
Nacionalni parkovi «Lovćen» i « Skadarsko jezero»;

5.  Dr Čedomir Marković
Praistorijski lovac na području Cetinja;

6.  Luka Milunović
Tragovi i zapisi o lovu do početka XX vijeka;

7.  Velimir Vujačić
Lovačko oružje i trofeji u muzeju Kralja Nikole

8.  Stevan Radunović
Lovačka organizacija između dva svjetska rata;

9.  Nikola Marković
Lovačko društvo Cetinje na početku XXI vijeka

10.  Mr Petar Martinović
Lov u turističkom proizvodu Cetinja;

11.  Nikola Sjekloća
Kinologija na Cetinju,

12.  Mladen Ćabak
Značaj lova

Dvadesetprvog decembra 2005. godine takođe u «Grand» hotelu održana je  centralna proslava, na kojoj su  uručene zahvalnice i priznanja zaslužnim članovima društva. Na proslavu su pozvani pored članova i gosti iz Vlade – Ministarstva za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, Lovačkog saveza Crne Gore, predsjednici Crnogorskih lovačkih društava i drugi gosti.

Tom prilikom Lovačko društvo „Cetinje“, Lovački savez Crne Gore odlikovao je  ZLATNOM PLAKETOM za doprinos u razvoju lovstva i zaštiti prirode

Prenosimo iz pisanja crnogorskih dnevnih novina :

Jubilej, koji je od naručitog značaja kako  za cetinjske lovce i Cetinje, tako i za crnogorske lovce i lovstvo uopšte, biće izuzetna prilika da se podsjeti na sve ono što je urađeno, kada je u pitanju divljač i lovstvo,  od 1925. godine do danas.  Naime, cetinjski lovci su se te daleke 1925 godine udružili u cilju uzgoja i zaštite divljači, udarajući time temelj organizovanog bavljenja lovom i primjer drugim crnogorskim lovcima koji njihovim stopama ubrzo kreću i osnivaju svoja društva. Osnovni moto, uzgoj i zaštita, odnosno briga o divljači, krasila je cijeli ovaj period cetinjske lovce. Težilo se očuvanju fonda divljači, obzirom na vrste i brojnost, neometanom razmnožavanju i kretanju divljači kroz lovište, te njenom racionalnom korišćenju. Takođe, tokom ovog ne malog perioda organizovanog bavljenja lovstvom, u lovište je, iz razloga smanjenja brojnog stanja ili naseljavanja određenih revira, unošena divljač. Naime u više navrata unošeni  su  zečevi, jarebice poljke i kamenjarke, fazani, u «Zabran» jeleni lopatari i mufloni.

Takođe veliku pažnju cetinjski lovci i društvo posvetili su obnovi, izgradni i očuvanju lovnih objekata, prvenstveno onih u službi uzgoja divljači, ali i onih koji su služili za okupljanje radi druženja ili takmičenja. Društvo je obnovilo «Zabran Kralja Nikole» u Rijeci Crnojevića. Danas je to moderno uzgajalište jelena lopatara, ograđeno žičanom ogradom, opremljeno kompletnim lovno uzgojnim objektima, mjesto gdje je dom našlo četrdesetak jelena. Društvo je u «Zabranu» izgradilo i prelijepu lovačku kuću. Neposredno u blizini grada Cetinja izgrađeno je strelište «Ševrlja»  sa koga su potekli strijelci, koji su zabilježili velike rezultate na polju lovnog streljaštva, i bili poznati ne samo na prostorima Crne Gore, ex Jugoslavije već Balkana, Evrope i šire. Lovačko društvo «Cetinje» takođe u neposrednoj blizini grada posjeduje gater za uzgoj divljih svinja. U Njegoševoj ulici nalazi se lovački dom, objekat od 300 m2 koga su izgradili cetinjski lovci, gdje se okupljaju, dogovaraju i druže. U lovačkom domu nalazi se nacionalni restoran i picerija.

Vođena je takođe stalna briga o edukaciji i informisanju članstva o savremenim dešavanjima i tokovima u lovstvu. Društvo je izdavač i 3 knjige.

Društvo je u početku osnivanja brojalo par desetina lovaca, danas udruženje okuplja više od 500 članova

Knjiga Lov i organizacija lovaca u Crnogorskoj prijestonici Cetinju, može se nabaviti u Lovačkom društvu „Cetinje“